Godziny pracy biura 9:00-17:00 pn-pt || Godziny pracy serwisu 9:00-21:00 7 dni w tyg +48 505 912 001 biuro@sky-soft.eu || serwis@sky-soft.eu || faktury@sky-soft.eu

Dlaczego okna parują na dole - Lider w serwisie okien i drzwi w Polsce

  • Home
  • Dlaczego okna parują na dole

Dlaczego okna parują na dole

14 marca, 2023 Dominik 0 Comments

Zastanawiasz się, dlaczego okna parują na dole? Co sprawia, że para wodna zawsze pojawia się przede wszystkim na samym dole? Zacznijmy od tego, że występuje na szybie, ponieważ właśnie ona stanowi główną i najzimniejszą barierę pomiędzy wnętrzem pomieszczenia a zewnętrzną aurą. Okna parują od dołu, ponieważ wilgoć z powietrza kondensuje się na zimniejszej powierzchni, czyli na szybie okna. Powietrze w pomieszczeniu zwykle zawiera pewną ilość pary wodnej, która w kontakcie z zimniejszą powierzchnią szyby kondensuje się i tworzy krople wody.

Na dole okna zwykle jest najzimniej, ponieważ tam znajduje się największe źródło zimna — podłoga lub parapet. Dlatego to właśnie tam najczęściej tworzą się krople wody. 

Zaparowane okna od wewnątrz a wentylacja

Wentylacja ma duży wpływ na parowanie okien, ponieważ umożliwia wymianę wilgotnego powietrza w pomieszczeniu z suchym powietrzem z zewnątrz. Jeśli pomieszczenie jest źle wentylowane, to wilgotne powietrze zostanie uwięzione w pomieszczeniu, a wilgoć skondensuje się na zimniejszych powierzchniach, w tym na szybach okiennych.

Aby uniknąć parowania okien, należy zapewnić prawidłową wentylację. Można to osiągnąć na kilka sposobów, na przykład poprzez:

  • – Otwieranie okien — jeśli temperatura na zewnątrz jest niższa niż w pomieszczeniu, można otworzyć okna na chwilę, aby wymienić wilgotne powietrze w pomieszczeniu z suchym powietrzem z zewnątrz.
  • – Instalacja systemu wentylacyjnego — odpowiedni system wentylacyjny może skutecznie usuwać wilgotne powietrze z pomieszczenia i zastępować je suchym powietrzem z zewnątrz.
  • – Używanie nawilżaczy powietrza — w przypadku, gdy w pomieszczeniu jest bardzo suche powietrze, można zainstalować nawilżacz powietrza, który zwiększy wilgotność powietrza i zmniejszy skłonność do parowania okien.

Dobrze wentylowane pomieszczenia będą miały mniejsze problemy z parowaniem okien, co z kolei może przyczynić się do utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu i poprawy jakości powietrza wewnętrznego.

Co robić, aby okna nie parowały? 

Parowanie okien jest częstym problemem, szczególnie w porze zimowej. Co istotne wiąże się w wielu przypadkach z nadmiernie szczelnymi oknami, na których skrapla się para wodna z powietrza. Powstawanie takiej wilgoci na szybach związane jest również z różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Ogromne znaczenie ma regularne wietrzenie, również zimą, jednak wystarczy krótka chwila, która pozwoli na wpuszczenie suchego, świeżego powietrza z zewnątrz i pozbycia się tego, które w domu jest wilgotne. Dobrze sprawdzają się również specjalne nawiewniki automatyczne w oknach

Ponadto zimą powinniśmy korzystać z ogrzewania, które osusza powietrze, a tym samym zapobiega pojawianiu się wilgoci na oknach. Znaczenie będzie miała izolacja termiczna, która dobrze dobrana skutecznie przeciwdziała kondensacji pary wodnej na szybie okna. Odpowiednia cyrkulacja powietrza i temperatura z pewnością pomogą uniknąć nadmiernego skraplania się wilgoci na oknach. Możesz również wykorzystać specjalne folie, a także zaleca się, aby pamiętać o regularnym myciu i utrzymywaniu okien w czystości

leave a comment

Call Now Button