Site icon Lider w serwisie okien i drzwi w Polsce

Jak regulować okno

Nawet najlepsze okno może ulec awarii lub zwyczajnie się zużyć. Aby przedłużyć jego żywotność warto wiedzieć, jak regulować okno plastikowe oraz PCV, a także jak wygląda proces konserwacji. Okna zużywają się zazwyczaj pod wpływem warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć, promieniowanie UV czy zmiany temperatury. Nowe okna, szczególnie te o większych gabarytach, mają również tendencję do opadania w pierwszych miesiącach od montażu. Dowiedz się, w jaki sposób należy wyregulować okno PCV oraz kiedy trzeba to zrobić, aby zapobiec problemom związanym z nieszczelnością.

Jak regulować i konserwować okna plastikowe?

Regulacja okien powinna odbywać się sezonowo, czyli na lato oraz na zimę. Jest to również niezbędna czynność w przypadku pojawienia się problemów ze szczelnością oraz trudności w otwieraniu lub zamykaniu okna. Może to oznaczać, że skrzydła okienne zmieniły pozycję – ten kłopot można rozwiązać samodzielnie lub z pomocą specjalistów. Nie warto ignorować tej niedogodności, ponieważ może ona prowadzić do poważnej awarii, a czasem nawet konieczności wymiany całego pakietu szybowego lub okucia.

Siła docisku do ramy okna

Ważną kwestią jest to, jak prawidłowo regulować docisk okna PCV. Za ten proces odpowiadają okucia okienne, które decydują również o położeniu skrzydeł okiennych. Regulując okucia, możesz zmniejszyć lub zwiększyć siłę docisku, zaczynając od przesunięcia rolek ryglujących tak, aby znalazły się blisko uszczelek. W trakcie warto sprawdzać, czy okno nie sprawia problemów w otwieraniu i zamykaniu – jeśli tak jest, należy odpowiednio przesunąć rolki. Kiedy docisk skrzydła do ościeżnicy będzie większy, możesz mieć wrażenie, że klamka pracuje nieco ciężej. Jest to normalne i nie ma powodów do zmartwień.

Jak regulować okna na zimę

Zastanawiasz się, jak wyregulować okno PCV na sezon zimowy? Oprócz siły docisku, warto zwrócić uwagę na regulację wysokości. Na czym ona polega i jak regulować okno plastikowe? Ta metoda ma na celu podniesienie lub opuszczenie wysokości okna. Najpierw otwórz skrzydło okienne i zdejmij osłonę zawiasu dolnego. Następnie wystarczy przekręcić śrubę w lewo lub w prawo (w zależności od tego, czy chcesz podnieść, czy opuścić skrzydło). Położenie okna powinna być dostosowane względem ramy. Zaleca się mocny docisk do ramy w sezonie zimowym, natomiast w letnim warto go poluzować.

Poza tym warto dwa razy w roku naoliwić okucia, szczególnie przed i po zimie, z użyciem profesjonalnych środków. Należy też zadbać o regularne czyszczenie okuć – najlepiej przy pomocy sprzężonego powietrza i wilgotnej szmatki. Unikaj agresywnych płynów i detergentów, które mogą zniszczyć powłokę antykorozyjną na okuciach.

Jak regulować okno balkonowe

W okresie około zimowym warto zadbać nie tylko o okna plastikowe, ale również wiedzieć, jak regulować okno balkonowe. Wymaga ono takiej samej uwagi, dbałości i pielęgnacji co standardowe okna. Do samodzielnej regulacji wystarczy klucz imbusowy 4 mm lub specjalne klucze zakrzywione, które ułatwiają zadanie. Jak więc regulować okno balkonowe PCV? Drzwi balkonowe reguluje się pod względem wysokości, opuszczając lub podnosząc skrzydło. Należy również wyregulować zawiasy górne – pozwala to na uzyskanie odpowiedniej pozycji skrzydła po przekątnej.

Jak konserwować uszczelki w oknach

Regulacja okuć i wysokości skrzydeł to jedno, natomiast niezwykle ważną kwestią jest także okresowa pielęgnacja i konserwacja uszczelek. Zabiegi konserwacyjne mogą wydawać się czasochłonne, są jednak łatwe do wykonania i pozwalają uniknąć dużych problemów z awariami w przyszłości. O pielęgnację okien warto zadbać w okresach wiosennym i jesiennym, które nie są tak wymagające dla szczelności okien jak zima i lato.

Uszczelki narażone są na parcenie – pod wpływem temperatury tracą elastyczność, twardnieją, a po jakimś czasie pękają i przepuszczają powietrze. Jak prawidłowo zadbać o konserwację uszczelek? Najpierw porządnie wyczyść gumowe elementy (także od spodu), używając wilgotnej ściereczki spryskanej płynem do mycia szyb. Możesz pomóc sobie chusteczkami nawilżonymi oraz patyczkami kosmetycznymi. Następnie zacznij miejscowe nakładanie preparatu przeznaczone do uszczelek – już po kilku minutach odzyskają one sprężystość.

Ile kosztuje regulacja okien plastikowych i PCV?

Samodzielna regulacja nie wymaga dużych nakładów finansowych i jest stosunkowo tania. Czynności wykonane przez fachowców są nieco droższe, ale z pewnością bardziej profesjonalne. Jeśli więc zależy Ci na solidnie wykonanej pracy, to warto zainwestować w pomoc specjalistów. Każda usługa jest wyceniana indywidualnie, z pewnością jednak jest tańsza niż naprawa poważnej awarii, wynikającej z zaniedbania.

Preparaty do uszczelek, ściereczki i płyny do mycia szyb to również produkty łatwodostępne i nie generują dużych kosztów. Pamiętaj, że o konserwację i regulację okien lepiej zadbać jak najwcześniej. W ten sposób unikniesz dodatkowych kosztów związanych z naprawą poważnej awarii. Nieszczelne drzwi i okna mogą też prowadzić od ucieczki ciepła z pomieszczenia, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Zaniechanie regulacji okien może więc wygenerować dużo większe koszty, niż wizyta specjalisty.

Podsumowanie

Chcesz zagwarantować sobie komfort i zadbać o domowy budżet? Uszczelnienie i regulacja okien to niezbędne czynności, dzięki którym będziesz cieszyć się sprawnymi oknami przez długi czas. Takie zabiegi możesz przeprowadzić samodzielnie, lub zaufać specjalistom i mieć pewność, że regulacja i konserwacja będzie przeprowadzona z zachowaniem najwyższych standardów. Interwencja profesjonalistów będzie niezbędna szczególnie w przypadku dużych problemów z oknami.

Zachęcamy do skorzystania z pomocy fachowców Sky-Soft, niezależnie od miasta zamieszkania. Nasza specjalność to serwis okien i drzwi, naprawa okien, a także sezonowe przeglądy. Zapraszamy do skontaktowania się z naszymi doradcami!

Exit mobile version