Godziny pracy biura 9:00-17:00 pn-pt || Godziny pracy serwisu 9:00-21:00 7 dni w tyg +48 505 912 001 biuro@sky-soft.eu || serwis@sky-soft.eu || faktury@sky-soft.eu

Jak uszczelnić okno plastikowe przy parapecie na zimę? - Sky-Soft Polska

  • Home
  • Jak uszczelnić okno plastikowe przy parapecie na zimę?

Jak uszczelnić okno plastikowe przy parapecie na zimę?

25 maja, 2022 Dominik 0 Comments

Nieszczelne okna to nie tylko nieprzyjemny chłód zimą, ale również utrata ciepła, a co za tym idzie wyższe rachunki za prąd. Jak uszczelnić okno to pytanie, które zadaje sobie wiele osób wraz z nadejściem zimy. To właśnie wtedy wszelkie problemy z izolacją i niedociągnięcia montażu dają o sobie znać. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, jak uszczelnić okna plastikowe, drewniane czy PCV. Tego typu naprawy możesz wykonać samodzielnie lub powierzyć profesjonalistom. Z tego artykułu dowiesz się, jak uszczelnić okno plastikowe przy parapecie oraz inne rodzaje okien.

Dlaczego warto uszczelniać okna?

Nikt nie chce mieszkać w zimnym domu i płacić ogromnych rachunków za prąd. Dlatego prawidłowe uszczelnienie okien jest niezbędne do utrzymania komfortu życia podczas mroźnych, zimowych dni. Warto wiedzieć, że nieszczelności mogą wpłynąć też na stan techniczny całego budynku. Problemy z izolacją powodują przedostawanie się wilgoci, co prowadzi do rozwoju pleśni czy szkodliwych grzybów. Nieszczelne okna słabo tłumią też hałasy, co jest kolejnym powodem, dla którego warto porządnie uszczelnić okna. Sprawnie zamykające się okno ochroni Cię również przed dymem, spalinami i nieprzyjemnymi zapachami z zewnątrz.

Jak uszczelnić różnego rodzaju okna na zimę?

W zależności od rodzaju okna można podjąć różne kroki w walce z nieszczelną izolacją. Jest kilka uniwersalnych sposobów na to, jak skutecznie uszczelnić stare, plastikowe, drewniane czy dachowe okna przed zimą. Warto pamiętać, że różne typy okna wymagają innego traktowania. Dlatego w niektórych przypadkach bezpieczniej zaufać pomocy specjalistów i nie ryzykować samodzielnych napraw.

Jak uszczelnić okna drewniane

Drewniane okiennice dodają niepowtarzalnego klimatu ścianom domu, są natomiast bardzo podatne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dlatego w przypadku nieszczelności wymagają one kompleksowej diagnostyki i fachowej obsługi. Warto na początku sprawdzić stan uszczelek i w razie potrzeby wymienić je na nowe. Sposobem na to, jak uszczelnić szczeliny między oknem a parapetem, są specjalistyczne środki – pianka do uszczelniania okien, specjalne taśmy czy zastosowanie listew uszczelniających.

 

Okna plastikowe – jak uszczelnić

Okna PCV i PVC są powszechnie używane zarówno w nowoczesnym, jak i nieco starszym budownictwie. W tym przypadku nieszczelność powodują najczęściej uszczelki, które ulegają pęknięciu. Jeśli są one zniszczone, niezbędna będzie wymiana. Natomiast uszczelki w relatywnie dobrym stanie warto porządnie wyczyścić np. przy użyciu zwykłego płynu do mycia naczyń. Czasem konieczna jest też regulacja mechanizmu zamykania okien, do której wystarczy śrubokręt i klucz płaski. Warto przeprowadzić ten zabieg uważnie i starannie, aby przypadkowo nie pogorszyć stanu okna jeszcze bardziej.

Jak uszczelnić stare okna drewniane lub plastikowe

Systemy okienne starego typu to najczęstszy winowajca problemów z nieszczelnością. Długie lata eksploatacji oraz przestarzałe materiały powodują wypaczenie okien, co prowadzi do kłopotów z izolacją. Jak uszczelnić szpary przy oknach tego typu? Można wykorzystać silikony lub produkty oparte o polimery. Naprawa starych okien bywa problematyczna, ze względu na fakt, iż nie produkuje się już części zamiennych do starych okien. W wielu przypadkach uszczelnianie starego okna będzie wiązało się z całkowitą wymianą całego systemu.

Podsumowanie

Aby zagwarantować sobie komfort i zadbać o domowy budżet, niezbędne jest odpowiednie uszczelnienie okien na zimę. Powodów nieszczelności może być bardzo wiele, a skutki potrafią być naprawdę uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Samodzielne prace naprawcze, regulacja okien czy wykorzystanie narzędzi do uszczelniania może skutecznie rozwiązać ten problem. Jeśli kłopot z oknami jest większy i wymaga interwencji specjalistów, to zachęcamy do skorzystania z pomocy fachowców ze Sky-Soft. Serwis okien, naprawa okien i drzwi oraz wiele innych prac naprawczych to nasza specjalność – zapraszamy do kontaktu!

leave a comment

Call Now Button