Site icon Lider w serwisie okien i drzwi w Polsce

Jak uszczelnić okno plastikowe przy parapecie?

Zmagasz się z nieszczelnym oknem i zastanawiasz się, jak uszczelnić okno plastikowe przy parapecie? Podpowiadamy, jak skutecznie zabezpieczyć okna przed utratą ciepła z domu, a tym samym przedłużyć ich żywotność. 

Uszczelnianie okien – co warto wiedzieć?

Nieszczelne okna mogą być przyczyną uciekania z domu nawet 30% ciepła. Oznacza to, że zaniedbanie przeglądów i serwisu okien może odbić się na domowym budżecie – dogrzanie pomieszczenia wiąże się z wyższymi rachunkami. Najczęstszą przyczyną nieszczelności (szczególnie w przypadku nowych okien) jest nieprawidłowy montaż lub źle wyregulowane ościeżnice i skrzydła. Jeśli posiadasz wiekowe okna, to nieszczelność może być spowodowana zużyciem materiałów, szczególnie uszczelek. Jak sprawdzić, czy okno jest nieszczelne? Wystarczy włożyć kartkę papieru pomiędzy ościeżnicę a skrzydło i zamknąć okno. Jeśli bez problemu można wyciągnąć kartkę z zamkniętego okna, to oznacza, że konieczna jest wymiana uszczelek. 

Jak uszczelnić okno plastikowe przy parapecie?

Do uszczelnienia okna przy parapecie wykorzystuje się najczęściej piankę poliuretanową, która twardnieje pod wpływem wilgoci, tworząc stabilną izolację cieplną. Preparat nakłada się za pomocą specjalnego pistoletu wokół ościeżnicy. Należy przy tym pamiętać, że zaaplikowana pianka zwiększa swoją objętość – po wyschnięciu można usunąć nadmiar nożykiem. Często piankę pokrywa się również tynkiem, aby dodatkowo wzmocnić i uszczelnić okno. Zanim przystąpisz do nakładania pianki, dokładnie oczyść przestrzeń z resztek starego silikonu np. z pomocą rozpuszczalnika. Usuń drobinki, kurz i pył ze szczeliny pomiędzy oknem a parapetem. Niektóre powierzchnie wymagają również zagruntowania – np. gdy podłoże jest porowate.

Podstawą jest również odpowiedni montaż parapetów. Jak uszczelnić parapet? Bez względu na rodzaj materiału, parapety powinny być zamontowane ok. 30-50 mm poza lico ściany oraz z zachowaniem spadku min. 5 stopni w kierunku zewnętrznym. Parapet musi być też wprowadzony pod profil progowy ościeżnicy lub do wrębu w ramiaku. Bardzo ważne jest również wypełnienie szczeliny parapetem pianką poliuretanową, która zapewni odpowiednią izolację termiczną. Precyzyjnie wykonany montaż parapetu to gwarancja szczelności. Jeśli parapet wymaga gruntownej pracy remontowej, to warto takie usługi powierzyć specjalistom ze Sky-Soft. Fachowcy trafnie zdiagnozują problem i jego przyczynę, a następnie rozwiążą usterkę zgodnie z potrzebami. 

Podsumowanie

Wiesz już, jak prawidłowo uszczelnić okna przy parapecie i na co zwrócić uwagę. Chcesz zlecić specjalistom uszczelnianie okien? Serwis okien i drzwi Sky-Soft to cały szereg usług, które precyzyjnie odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wieloletnie doświadczenie naszych fachowców idzie w parze najwyższymi, europejskimi standardami, dużym zapleczem technicznym oraz 24-miesięczną gwarancją na wszystkie usługi. Jesteśmy liderem w branży, a nasza oferta obejmuje takie usługi jak:

Zapraszamy do skorzystania z oferty!

Exit mobile version