Godziny pracy biura 9:00-17:00 pn-pt || Godziny pracy serwisu 9:00-21:00 7 dni w tyg +48 505 912 001 biuro@sky-soft.eu || serwis@sky-soft.eu || faktury@sky-soft.eu

Dlaczego Okna Parują Zimą, Czyli Szczelność Okien w Zimie - Sky-Soft Polska

  • Home
  • Dlaczego okna parują zimą?

Dlaczego okna parują zimą?

24 listopada, 2022 Dominik 0 Comments

Mokre okna w zimie to częsty widok w wielu domach. Długo utrzymująca się wilgoć sprzyja rozwojowi m.in. pleśni. Dlaczego okna parują zimą i jak sobie z tym radzić? Odpowiedzi na te pytania poznasz w tym artykule.

Dlaczego parują okna w domu zimą?

Można spotkać się z przekonaniem, że na parowanie szyb wpływa szczelność okien. Tutaj przyczyną ma być szczelność okien PCV – ta jest większa niż tradycyjnych, drewnianych modeli. A przez to szyby parują.

Jednak nie jest to prawdą – zarówno okna drewniane, jak i PCV są podatne na parowanie. Powód, dlaczego zimą parują okna, jest prosty i wynika przede wszystkim z różnicy temperatur oraz wysokiej wilgotności we wnętrzu.

Gdy ciepłe i wilgotne powietrze ma kontakt z zimną powierzchnią, to następuje zjawisko kondensacji, czyli skraplania się pary wodnej. Możesz to z łatwością zaobserwować, wkładając np. metalową miskę do lodówki. Gdy się schłodzi, to należy ją wyjąć i nachuchać na nią.

W pomieszczeniu najchłodniejszym miejscem jest zwykle okno, dlatego to na nim osadza się para wodna.

Szczelność okien PCV a parowanie

Można spotkać się z przekonaniem, że parowanie okien zimą częściej dotyczy modeli plastikowych, bo te są szczelniejsze. Jednak nie jest to prawda. Rozszczelnione okna mogą pośrednio wpływać na poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Zimne powietrze jest w stanie pomieścić mniej wody. Dzięki temu, gdy dostanie się ono do wnętrza i zostanie ogrzane, to może spaść poziom wilgotności we wnętrzu. To z kolei zapobiega skraplaniu się wody na oknach. Za prawidłową wilgotność uznaje się wskaźnik poniżej 60%.

Jednak niska szczelność okien podnosi koszty ogrzewania. Dlatego lepiej wykorzystać inne strategie usuwania pary wodnej z szyb – poznasz je w dalszej części artykułu. Dobre okna powinny być przede wszystkim szczelne, zwłaszcza zimą.

Jak sprawdzić szczelność? Najprostszym sposobem jest po prostu przesunąć dłonią wokół okna i szyby. Jeśli poczujesz podmuch powietrza, to znaczy, że niezbędne jest uszczelnianie okien. Możesz także zamówić serwis okien, który profesjonalnie sprawdzi ich szczelność, a także szybko naprawi usterki.

Parowanie okien zimą – jak sobie z nim poradzić?

Żeby ograniczyć parowanie okien zimą, należy przede wszystkim zmniejszyć wilgotność w pomieszczeniu. Najprościej to osiągnąć poprzez:

  • – dobrą i sprawną wentylację – stała cyrkulacja powietrza nie tylko zmniejsza wilgotność, ale poprawia jakość powietrza.
  • – Gotowanie pod przykrywką, z wykorzystaniem okapu lub uchylając okna na czas gotowania.
  • Wietrzenie pomieszczenia np. w czasie pracy lub gdy nie korzystasz z danego pomieszczenia.
  • – Wycieranie powierzchnie, na których osadza się woda (m.in. okna).

A jeśli te sposoby zawiodą, to zainwestuj w osuszacz powietrza. Zanim to zrobisz, to kup higrometr, który powoli monitorować wilgotność we wnętrzu. A jeśli jest ona w normie, a okna zimą wciąż są mokre, to być może konieczna będzie naprawa okien.

leave a comment

Call Now Button